گلبهارملک
گلبهارملک
پروژه نهضت ملی

دو بانک دیگر برای پروژه نهضت ملی مسکن پای کار آمدند

گلبهارملک | پس از گذشت حدود ۹ ماه از آغاز پروژه نهضت ملی مسکن، سرانجام دو بانک دیگر بجز بانک مسکن وارد فرآیند پرداخت تسهیلات شده و البته انعقاد قرارداد عاملیت را به بانک مسکن واگذار کرده‌اند.

به گزارش گلبهارملک به نقل از ایسنا، حدود ۱۱ ماه از تصویب قانون جهش تولید و تامین مسکن و حدود ۹ ماه از اجرای پروژه نهضت ملی مسکن در قالب این قانون می‌گذرد. اما طی ۱۱ ماه اخیر بجز بانک مسکن ۲۶ بانک و موسسه اعتباری که مکلف به تامین تسهیلات ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی این طرح بودند، عملکردی در این زمینه ارایه ندادند و در واقع هیچ نوع پرداختی در این باره نداشتند.

در این باره شنیده می‌شد بانک‌ها اعلام کرده‌اند درخصوص پرداخت تسهیلات بلندمدت دچار محدودیت‌های نرم‌افزاری هستند و به تدریج تا پایان سال جاری این مشکل را حل می‌کنند. یکی از پیشنهادات آن است که بانک‌ها سهمیه متعهد شده خود در طرح نهضت ملی مسکن را به بانک مسکن بدهند تا این بانک وظیفه پرداخت وام‌ها را به عهده بگیرد. اما تا کنون خبری از اجرای این پیشنهاد نبود. اجرای این طرح پیش‌نیازهایی همچون اجرای تفاهم‌نامه‌های متعدد را می‌طلبد که ظاهرا با دو بانک صنعت معدن و تجارت و توسعه صادرات منعقد شده است.


برای مشاهده آگهی آپارتمان در شهرستان گلبهار اینجا کلیک کنید.


در این راستا به تازگی محمود شایان  مدیرعامل بانک مسکن در دیدار با استاندار خراسان رضوی، از انعقاد قرارداد عاملیت با دو بانک صنعت و معدن و توسعه صادرات و انتقال سهم تسهیلات این دو بانک به بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن خبر داده است.

امروز هم‌چنین وزارت راه و شهرسازی آخرین وضعیت طرح نهضت ملی مسکن را اعلام کرد که بر این اساس عملیات ساخت یک میلیون و ۳۸۳ هزار و ۵۱۳ واحد آغاز شده است. از این تعداد ۹۵۴ هزار و ۲۳۸ هزار واحد در مراحل مختلف پیشرفت فیزیکی و ساخت و ساز قرار دارند. تعداد ۴۲۹ هزار و ۲۷۵ واحد نیز کلنگ زنی و عملیات اجرایی آن آغاز شده است. تاکنون برای اجرای یک میلیون و ۵۳۵ هزار و ۲۷۶ واحد نیز تامین زمین صورت گرفته است.

بنا بر این گزارش، دولت سیزدهم بر اساس قانون جهش تولید و تامین مسکن مصوب ۱۷ مرداد سال ۱۴۰۰ ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال را در برنامه خود گنجانده است. حدود ۵.۵ میلیون نفر برای این طرح نام نویسی کرده‌اند که ۳.۶ میلیون نفر تایید شده‌اند. طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی از روز ۱۵ تیرماه ۱۴۰۱ ثبت نام مجدد آغاز می‌شود. نام‌نویسی در سامانه طرح‌های جامع حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir انجام خواهد شد.


گلبهارملک را در فضای مجازی دنبال کنید.


تاکنون ۵۵۹ هزار نفر در بانک مسکن برای واحدهای نهضت ملی مسکن افتتاح حساب کرده که میزان آورده آنان ۱۸ هزار میلیارد تومان بوده  و از محل تسهیلات نیز ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به حساب سازندگان پرداخت شده است. تعداد ۳۰۷ هزار و ۱۹۸ واحد نهضت ملی مسکن به بانک برای انعقاد قرارداد معرفی شده‌اند که از این تعداد  ۱۰۴ هزار و ۴۰۰ واحد قراردادهایشان منعقد و مبلغ تسهیلات منعقد شده ۳۵ هزار میلیارد تومان است. طبق آخرین برآوردها قیمت هر متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان خواهد بود و زمان ساخت پروژه ۱۸ تا ۲۴ ماه تعیین شده است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *